Wczytuję dane...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła na pellet?

Kotły na pellet posiadają dużo zalet. Nie tylko są ekologicznym i tanim sposobem na ogrzanie domu, ale również nie wymagają zbyt dużej uwagi. Wystarczy raz na tydzień zapełnić zbiornik na paliwo, by zapewnić ciągłe działanie żeliwnego pieca na pellet. Aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety tego rozwiązania, koniecznie trzeba kupić nowoczesny model od sprawdzonego producenta kotłów na pellet. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak przygotować się na taki zakup, by nowy nabytek spełnił wszystkie Twoje oczekiwania.

  Instalacja kotłów na pellet  

Kocioł na pellet może współpracować zarówno z instalacją C.O., jak i wytwarzać ciepłą wodę użytkową. Co więcej, zasada działania takich kotłów jest bardzo podobna do pieców węglowych. Jeśli więc wcześniej miałeś stary piec, podłączenie nowoczesnego kotła na pellet nie powinno stanowić dużego problemu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w porze jesiennej, gdy nie ma już czasu na generalne remonty.

Piece na pellet są z reguły dwufunkcyjne. Tylko od Ciebie zależy, czy wykorzystasz swój kocioł jedynie do ogrzewania budynku, czy także do zapewnienia sobie ciepłej wody. Warto zapoznać się także z dostarczoną dokumentacją. Producent żeliwnych kotłów na pellet w karcie produktu może wskazać szczegółowe parametry systemu, do którego urządzenie będzie podłączone.

  Przygotuj się do zakupu żeliwnego kotła na pellet  

Jeśli interesuje Cię kocioł 5 klasy na pellet, warto dobrze  się przygotować do zakupu. Zawsze pamiętaj o zabieraniu faktur oraz innych dokumentów związanych ze sprzedażą. Pozwolą one później uzyskać dofinansowanie, a także odliczyć wydatki od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Równie ważne jest wybranie odpowiedniego modelu pieca. Będzie on służył Twojej rodzinie przez wiele dziesiątek lat. Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając kotły CO na pellet?

  Miejsce montażu  

Na początek warto zastanowić się, gdzie kocioł na pellet ma stanąć. Liczy się tutaj nie tylko przeznaczenie pieca (główne źródło ciepła, dodatkowe dogrzewanie, grzanie wody użytkowej), ale również ilość dostępnego miejsca. Duże znaczenie może mieć nawet sposób podłączenia i umiejscowienie zbiornika (zintegrowany albo dokręcany).

Żeliwne kotły na pellet różnią się między sobą budową i warto dokładnie sprawdzić, czy wybrany model zmieści się w kotłowni. Jeśli nie masz u siebie zbyt dużo miejsca, warto postawić na kotły Camino, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami w stosunku do konkurencji. Istnieje także możliwość złożenia żeliwnych elementów dopiero w Twojej kotłowni, dzięki czemu nie będzie problemu z wniesieniem całego urządzenia do środka. W ten sposób nasze piece zmieszczą się nawet w najmniejszych pomieszczeniach.

  Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną  

W czasie projektowania budynku mieszkalnego, należy określić jego zapotrzebowanie energetyczne. Jest to ilość ciepła, którą należy dostarczyć w ciągu roku, aby utrzymać optymalną temperaturę. Choć jest to wartość uśredniona i zależy od wielu innych czynników, pozwala dobrać kocioł na pellet o odpowiedniej mocy. Zbyt mocny piec nie będzie w pełni wykorzystany, a jego wydajność może być nieco niższa. Natomiast zakup urządzenia o mniejszej mocy od zapotrzebowania nie zapewni odpowiedniej temperatury w czasie silnych mrozów.

Ekologiczne kotły na pellet, dzięki zaawansowanej technologii i pełnej automatyzacji, zużywają minimalną ilość paliwa, co przekłada się na duże oszczędności na ogrzewaniu.

  Jakość wykonania  

Jakość wykonania kotła na pellet ma ogromne znaczenie. W końcu urządzenie będzie używane przez wiele dekad. Dlatego warto wybierać urządzenia znanych i cenionych firm, takich jak kotły Camino. Doświadczony producent kotłów na pellet zapewnia nie tylko bezawaryjne podzespoły, ale także skuteczne systemy bezpieczeństwa.

Warto czasem zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność, że piec dobrze będzie służył całej rodzinie przez wiele lat. Tańsze modele mogą dziś kusić, jednak w przyszłości naprawy czy serwis pochłoną znacznie większe wydatki, niż w przypadku wysokiej jakości kotłów Camino.

  Dodatkowe funkcje  

Kocioł Ecodesign na pellet posiada wiele dodatkowych, nowoczesnych funkcji. Dzięki nim piec może stać się całkowicie bezobsługowy. Czego warto szukać w kotłach na pellet?

  • odpopielanie palnika,
  • automatyczne czyszczenie wymiennika,
  • wbudowany termostat.

Warto rozważyć, czy dana funkcja będzie przydatna w Twoim przypadku.

  Pojemność zasobnika  

Najważniejszym parametrem, jaki charakteryzuje żeliwne kotły CO na pellet, jest pojemność zasobnika. Najczęściej jest ona zależna od mocy urządzenia. Im większy pojemnik kupisz, tym rzadziej będziesz musiał dokładać paliwo do kotła. Nawet najmniejsze zasobniki zapewniają dużą wygodę - dokładasz pellet wtedy, gdy jest to dla Ciebie najbardziej wygodne. Nie musisz też pilnować, by w piecu nie wygasło, ponieważ kocioł sam pobierze potrzebną ilość paliwa. 

  Idealny piec do Twojego domu  

Termomodernizacja budynku to doskonały sposób, by wprowadzić do swojego domu więcej wygody. Często jest to też doskonała inwestycja, która zwraca się w ciągu kolejnych lat. Jednak wybierając kotły na pellet, należy poszukiwać optymalnego urządzenia, odpowiadającego potrzebom i warunkom w Twoim domu. Piec musi mieć wystarczającą moc, by zapewnić ciepło nawet w najmroźniejsze dni. Ważne są także inne funkcje, dzięki którym kocioł na pellet staje cię całkowicie bezobsługowy.